Vállalkozó anyaként kétfelől is meg kell felelni: mindent beleadni a vállalkozás sikerébe, hiszen ezért kezdted el, nem?! Mégis megmaradni Anyának, aki megadja a gyerekeinek, azt, amire szükségük van. A kettős nyomás miatt főleg fontos, hogy neked is legyen lehetőséged feltöltődni. Minden évszakban. A gyerekek nyári szünetében különösen! 😉
A júniusi hőség és az iskola vége felé közeledve én is egyre fontosabb témának érzem a munka-magánélet egyensúlyának kérdését. Most még tudok valahogy koncentrálni a munkára, mert csak annyi a kihívás, hogy 8-15.30 közé beszorítsam a vállalkozás és a csak napközben megvalósítható ügyek intézését. Amire meg nem jut idő, az megy a 19-22.00 közötti sávba …
Május-júniusban még működik a tanév közbeni rendszer, aztán megyünk bele a nyárba, ahol egyszer csak időszakosan felbukkan egy gyerek. Aki nyáron otthon is szokott lenni, nem csak táborban vagy a nagymamánál …
És őt is valamennyire be kell illeszteni a napi programba, hogy ne legyen magára hagyva a nyár 40°C-os Barbi-tablet-trambulin Bermuda-háromszögében. Ha te is hasonló cipőben (bocsi: szandálban 😉) jársz, akkor neked is jól jöhet 3+2 tipp az időgazdálkodáshoz. Hogy maradjon pár szusszanásnyi időd is a nyári csúcsszezonban.
- Mindenekelőtt: lazíts a tempón és a nyomáson!
Nehezített terepen ne akarj ugyanúgy teljesíteni, mintha a gyereke(i)d minden reggel elindulnának az iskolába. Csak szólok: nem fognak. Csak a táboros heteken. Gondold át, naponta körülbelül hány órát fogsz tudni ténylegesen munkával tölteni, és hogy körülbelül mikor lesznek ezek az időszakok. Ehhez igazítsd a munka mennyiségét és a projektek hosszúságát.
- Határozd meg előre, mi az, amit mindenképpen meg kell csinálnod
Válaszd ki a mindenképpen elvégzendő teendőket adott napra vagy hétre és jelöld ki előre az erre szánt idősávokat a naptáradban. Aminek meg kell lennie, abból ne engedj, mert amúgy a gyerekek minden leköthető figyelmedet igénybe tudják venni, 7/24-ben. Akkor is, ha már nagyobbak, és amúgy meglennének magukban is. De az, hogy most szünet van, automatikusan hozza magával az elvárást, hogy többet kaphatnak belőled … amit meg is próbálnak megszerezni.
- Tartsd a határokat a munka és magánélet között
Akkor is, ha ez most nehezebb. Ha nem tudod legalább azt mondani, hogy a hétvégéből az egyik napot és hétköznap néhány napközbeni vagy esti időpontot a pihenésnek szentelsz, akkor bizony könnyen kiéghetsz a nyár végére…
- Szánj időt arra, ami feltölt és kikapcsol
Neked is jár a pihenés, ezt ne felejtsd el! Mert lemerült aksival hogyan indulnál el a másnap reggelbe?! És ha szeretnél igazán feltöltődni, akkor pont most jött el az idő arra, hogy kipróbálj valamit együtt a gyereke(i)ddel. Valami újat és mindenki számára érdekeset. A kicsik biztosan nyitottabbak most az újdonságokra, és a kamaszoknak nem kifogás végre, hogy tanulni kell vagy edzésre menni. Gondolj csak bele: 2 az 1-ben! Te is jól jársz, és ők is többet kapnak belőled 😉
- Kérj segítséget
Nem csak a gyerekfelügyeletre és szórakoztatásra gondolok. Persze, az is jól jön, ha valamelyik rokon, ismerős, barát be tud ugrani vagy el tudja vinni valahová. Esetleg 2-3 gyerek váltott felügyeletét megszervezitek a többi szülővel.
Elsősorban arra gondoltam, hogy a gyerekeket is meg lehet kérni, hogy szálljanak be életkoruknak megfelelően a ház körüli teendők ellátásába. Egyrészt, mert addig is le lehet őket foglalni egy értelmes és hasznos tevékenységgel. Másrészt neked is több időd marad elvégezni azt, amit csak te tudsz …
Készülj fel már most, és tervezz előre. Jó, ha tudod, melyik hetek lesznek nehezebbek, és mikor tudsz kicsit kikapcsolódni. Ha időben átgondolod a szünet beosztását, nem fog (annyiszor) kicsúszni kezedből az irányítás. Sok sikert hozzá, és élményekben gazdag, mégis eredményes nyári szünetet kívánok!
Szerző: Pályer Kriszta tanulási hatékonyság fejlesztő, tréner, coach
(Kép forrása: Freepik)